Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për veterinerët » Zoonozat » PAK HISTORI PËR VIRUSIN E SËMUNDJES ZOONOTIKE TË EBOLËS

PAK HISTORI PËR VIRUSIN E SËMUNDJES ZOONOTIKE TË EBOLËS

Nga Profesor Kristaq BERXHOLI

Në vitin 1976, dy epidemi të izoluara të etheve hemorragjike me etiologji të
panjohur ndodhën në Afrikë. Sejcila prej tyre u shoqërua nga një mortalitet që i kalonte të 50%. Kërkimet më vonë treguan se shkaktari i këtyre epidemive ishte një virus i ri që u quajt Ebola. Virusi i Ebolës, së bashku me virusin e Marburgut, një virus me orgjinë gjeografilke nga Afrika i cili ishte evidentuar 10 vite më parë (Martini dhe Siegert 1971) u përcaktuan si virusë prototipë të një familjeje të re të quajtur FILOVIRIDAE (Kiley dhe bp 1982). Ky emër pasqyron shumë morfologji të pazakontë të virionit të parë në mikroskopinë elektronike dhe që paraqitet si një fill (Latinisht: filum; fill), Familja Filoviridae i përket rendit të Mononegavirales, që karakterizohet nga material gjenetik të mbartur vetëm nga një zinxhir ARN me polaritet negative.

Lexoni të plotë këtë artikull informativ dhe edukues si dhe fotot përkatëse dhe interesante, duke hapur link e mëposhtëm:

PAK HISTORI PËR VIRUSIN E SËMUNDJES ZOONOTIKE TË

EBOLËS


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: