Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » TELEGRAF » Fakte të ndryshme rreth qenve…

Fakte të ndryshme rreth qenve…

qeni dhe femijaFakt: A e dini se disa qen, ata më të zgjuarit dhe më të trajnuarit, kanë njohurinë dhe kuptojnë sa një fëmijë i moshës 2 vjec, të aftë të kuptojnë fjalët që ju thuhen, kjo sipas studiuesit Stanley Coren, PhD. Këta qen mund të kuptojnë deri 250 fjalë, kur mesatarja e fjalëve që një qen mund të mësojë shkon deri në 150 fjalë.

Rracat më të predispozuara për të mësuar shpejt janë: Poodle, Border collie, German Shepherd, Golden Retriver, Doberman.

 

qen tund bishtinFakt: A e dini se këlyshët kur lindin nuk dinë si të tundin bishtin? Ata e mësojnë këtë veprim kryesisht rreth javës së tretë, pasi kanë shikimin dhe dëgjimin ( biles disa deri në moshën 7 javëshe nuk dinë sesi ta tundin bishtin). Pasi ata bëhen më vigjelent, fillon tundja e bishtit e cila është një lloj gjuhe me shënja; kur janë duke luajtur, kur kënaqen, kur kërkojnë ushqim etj.

Qentë pothuajse asnjëherë nuk e tundin bishtin e tyre kur gjenden vetëm .


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: