Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Ditari i një veterineri

Reklama

Dr Agim Nelaj

  • 11 maj 1963

    Dr. Samimi na jep leksione për njëthundrakët.Kali.Ne e respektojmë atë për kulturën e gjërë, erudicionin e gjithëanshëm ,ndërsa lënda e tij e shkurtër,ka pak rëndësi në programin tonë mësimor. Ai është tepër i dashuruar pas kalit, ashtu siç edhe e njeh mire atë.Për të na treguar eksteriorin e kalit( pamjen e jashtëme ) të races Haflinger, shkojmë bashkërisht në sektorine Bathores( pranë Institutit të Lartë Bujqësor) .
    Në zbritje për në Barthore , djathtas është një ngastër toke e papunuar( lëndinë) dhe në të kanë çelur mjaft lule dhe barishte të tjera.

Profesor,- i them unë ,-a nuk është një lëndinë shumë e bukur kjo?
-Po,- thotë me qesëndi.-Po vetëm për ju, jo për mua, dhe vazhdoi:-Unë jam “botanist” dhe për sa kohë unë i kam harruar dhe nuk i njoh me emër lulet , nuk ka se si të jetë e bukur.
Pas pak arritëm në një stallë lopësh, ku në fund të saj ishte lidhur një kalë i races Haflinger.Gjatë kohës që profesori spjegon, hyn brënda tekniku i insiminimit artificial të sektorit, i cili këkonte një lopë që kishte dalë për në stacion.Tekniku erdhi afër grupit tonë, dëgjoi pak spjegimin e profesorit dhe tha:-Ne në shtëpi kemi patur gjithnjë kuaj, por nuk është ashtu siç thua ti .

Profesori i qetë tha- Po është ashtu si thoni ju, unë kam gabuar.Tekniku largohet në punën e tij. Në fund të praktikës profesori tha:-Kujdes me njerëzit dhe kuajt gjysmakë( e ka fjalën për kuajt që nuk janë sterilizuar(kastruar) plotësisht ata janë njësoj të rrezikshëm…( Alegori)

Reklama

Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: