Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » Pyesni Mjekun Veteriner » Shpesh na pyesin; Doktor…? » Pyetje me email : Kur iu hapen syte kelyshve te posalindur , pas sa diteve?

Pyetje me email : Kur iu hapen syte kelyshve te posalindur , pas sa diteve?

Përgjigje: 

kelysh porsalindurPra sic dihet kur këlyshët lindin, lindin me sy të mbyllur. Por kur një këlysh hap sytë dhe shikon botën që e rrethon? Përgjigjen nuk mund ta japim të prerë pasi gjithcka varet nga rraca, si dhe këlyshi vetë, por përgjithësisht këlyshët hapin sytë dicka rreth 8 deri në 16 ditë.

A e dini se veshët e këlyshit të qenit janë po ashtu të mbyllur dhe ata nuk mund t’ju dëgjojnë ditët e para pas lindjes?

Lind pyetja ; atëherë kur këlyshët hapin veshët ? – Veshët e këlyshëve do të fillojnë të hapen afërsisht në të njëjtën periudhë kur janë hapur edhe sytë (mbase pak më parë) afërisht rreth javës së parë dhe të dytë, duke bërë të mundur që bashkë me shikimin të zhvillohet njëkohësisht dhe dëgjimi.

Përgjigja u përgatit nga Dr Atalvin Zhiva


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: