Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për veterinerët » Stomatologji dhe kaviteti oral » Masat Orale / Ulcerat

Masat Orale / Ulcerat

 Masat Orale / Ulcerat

C’farë janë masat orale ?

foto ilustruese

Disa qen dhe mace zhvillojnë rritjen e disa masave ne gojën e tyre.Të ngjashme me njerzit , keto rritje mund të jenë tumore beninj apo malinj.Kur vihet re një masë e tillë analizat janë të nevojshme për të përcaktuar shkakun e rritjes.

C’farë e shkakton një masë tumorale?

 Disa masa janë për shkak të infeksioneve në mishrat e dhëmbëve ose të vetë dhëmbit. Shumica shkaktohen për shkak të tumoreve.Disa rraca janë më të predispozuara ndaj rritjes se tumoreve ne gojë( psh; Cocker Spanielët e zinj janë të prirur per melanoma në gojë)

Kush janë shenjat?

foto ilustruese

Qentë/macet kryesisht nuk tregojnë  shënja të rritjes së këtyre masave në gojë për deri sa rriten aq sa pengojnë përtypjen e ushqimit apo gëlltitjen.Në disa raste mund të kenë frymë të keqe, jargëzim të tepruar me /apo jo gjak .

Si diganostikohet masa orale?

Në gjithe trupin eI pacientit duhet  të bëhet evaluimi  për tumoret para operacionit.Zakonisht egzaminimi në rajonin e nyjave limfotike dhe radiografia e pjesës së gjoksit kryhen para operacionit.

Veterineri mund të marrë një kampion të qelizave nga masa dhe të përgatisë një lamë mikroskopike për të krijuar një ide nëse kemi të bejmë me infkesion apo tumor.Në shumë raste masa hiqet dhe mund të dergohet ne laborator për analiza më të detajuara.

Si trajtohen masat orale?

 Pacientët qe kanë tumore jo  malinj zakonisht kurohen me anën e heqejs se tumorit në rrugë kirurgjikale. Tumoret malinj kanë nevojë zakonisht per një operacion më “agresiv” dhe kimoterapi për të ulur përhapjen e tumorit.

Kush është prognoza e masës orale?

 Prognoza ështe e lidhur direkt me llojin e masës.Me trajtim , tumoret beninj zakonisht rezultojnë më nje jetgjatësi normale.Ata pacientë që janë të prekur me tumore malinj aggressive , mund të jetojnë disa javë-disa muaj pas diagnostikimit me apo trajtimin e marrë.

Foto A. Zhiva

Si trajtohen ulcerat orale?

Terapia e ulcerave orale varet nga shkaku.Nëse është shkaktuar për shkak të sëmundjeve periodentale ,atëherë pastrimi i dhëmbëve  dhë një diete ushqimore strikte në shtëpi mund të ndikojnë në shrim.

Shumë herë dhëmbët që janë afër (ngjitur) me ulcerën duhet te hiqen në mënyrë që ulcera të shërohet (mbyllet) plotësisht.Disa tretje për përdorime orale që përmbajnë zink janë të dobishme në procesin e shërimit.

Cila është prognoza për ulcerat e gojës?

 Në përgjithësi prognoza është e shkëlqyer për ulcerat orale përsa është  gjetur dhe është kontrolluar shkaku që ka shkaktuar atë.

Materiali u përgatit nga Dr Atalvin Zhiva

 Nuk lejohet ripublikimi i materialit pa lejën e redaksisë


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: