Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Të dëgjojmë me zemër

 

qenush invalidPronari i një dyqani kishte nxjerrë një tabelë në derë ku shkruhej :Shiten këlyshë të vegjël ….

Këtë tip reklame ai e kishte shkruar enkas për të tërhequr sa më shumë fëmijë .Pas disa castesh aty vjen një djalë që pyet :

Sa është çmimi i… këlyshëve ?
Shitësi u përgjigj :Midis 30 dhe 50 euro .
Djali futi dorën në xhep dhe tha : Kam vetëm 2.37 euro , a mund ti shoh ?
Burri qeshi dhe fërshëlleu .Nga dhoma ngjitur doli një qen i madh me 5 këlyshë të vegjël.Njëri nga këlyshët mbeti shumë prapa të tjerëve .Djaloshi e vuri menjëherë re këlyshin që ecte ngadalë duke çaluar dhe pyeti : çfarë i ka ndodhur ?
Burri i shpjegoi se kur kishte lindur, veterinieri i kishte thënë, që këlyshi për shkak të një defekti do të çalonte gjithmonë . Djali u prek nga fjalët dhe tha : Ky është këlyshi që unë dua të ble .
Burri u përgjigj : Jo ,jo , nuk është e nevojshme që ta blesh , unë po ta dhuroj .
Djali u habit dhe duke e parë e burrin në sy i tha : Nuk dua të ma dhuroni , ai vlen njësoj si qentë e tjerë dhe unë do ta bëj pagesën të plotë.Nëse ju pranoni unë do t’ju jap çdo muaj këstin prej 2.37 euro deri sa ta kem paguar plotësisht .

Burri i thotë : Jo , nuk mund ta besoj , ju nuk doni ta blini me të vërtetë këtë qen .Nuk do të jetë kurrë në gjendje të eci , të luajë dhe të hidhet si qentë e tjerë .
Në atë moment djali përkulet dhe ngre këmbëzën e pantallonave :
I tregoi këmbën e tij të majtë të keqformuar dhe të burgosur brenda një paisje metalike .Vështroi përsëri burrin drejt në sy dhe i tha :Kjo nuk ka rëndësi , as unë nuk mund të vrapoj dhe qeni ka nevojë për një njeri që ta kuptojë .Burrit filluan ti dridhen buzët dhe sytë iu mbushën me lot .
Buzëqeshi dhe tha : Djalë , uroj që secili prej këlyshëve të mi të gjejë një pronar si ty!

Asnjëherë nuk kam kuptuar ata që braktisin kafshët.

 E di ç’do të thotë të braktisësh një kafshë ! Kafshëve nuk ju interesojnë makinat e shtrenjta , rrobat firmato apo shtëpitë e mëdha …
Nuk iu intereson nëse je i pasur apo i varfër , i bukur apo i shëmtuar , inteligjent apo budalla …nëse ti i fal zemrën tënde edhe ai të fal të vetën .

Cilët miq quhen me plot gojën miq të mirë ?

Cilët miq do të jepnin jetën vetëm për të qëndruar pranë , për të marrë pak ngrohtësi dhe dashuri ? Cilët miq të bëjnë të ndihesh i veçantë , special ?
Duhet të mësojmë shumë prej tyre dhe ti dëgjojmë ndryshe …me zemër !

 Autori i panjohur

Marrë nga rrjeti social Facebook


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: