Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » TELEGRAF » Oscar- macja bionike ( Oscar the Bionic Cat)

Oscar- macja bionike ( Oscar the Bionic Cat)

oscar bionic 4Ky është  Oscar, kur ai ishte vetem 2 vjec e gjysëm (2009), ai humbi të dyja këmbët e prapme si pasojë e një aksidenti  kur  një  autokombanjë i preu të dyja këmbët e tij. Me vonë ai u gjend nga një ciklist buzë rrugës, i cili e mori dhe e coi atë tek pronarët e tij ; Kate Allan dhe Mike Nolan.

Ata bënë ç’ishte  e mundur të shpëtonin Oscarin e vogël.

Pasi ai mori trajtimin e parë tek Mjeku Veteriner  në qytetin ku jetonte ( Jersey, Angli).

 

oscar bionic 3Cat with a pair of prosthetic pawsMjeku Veteriner i spitalit ku u trajtua Oscar, ju rekomandoi  pronarëve të tij që ta conin tek Dr Noel Fitzpatrick , një kirurg neorolog,iI cili duke konsideruar moshën e re të tij, vendosi të bëjë ndërhyrjen e rrallë duke i vendosur maçokut Oscar, dy proteza të cilat lejonin atë të ecte dhe bëntë një jetë active. Ndërhyja eshtë tepër e rrallë dhe për fatin e emirë të Oscar, përfundoi me sukses. Oscar bën një jetë aktive dhe të shëndetëshme.

 

Oscar bionicAi tashmë është bërë i famshëm si : “Oscar, macja bionike


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: