Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » 5 Histori të pabesueshme në lidhje me macet

5 Histori të pabesueshme në lidhje me macet

Kur ato nuk luajnë, nuk flenë, nuk i gërvishtin mobiljet, ose thjeshte nuk na injorojnë – macet janë në  gjëndje të bëjnë gjëra të pazakonshme dhe të mahnitshme, sic është shpëtimi i jetës, vjedhja e mbi 600 artikujve të ndryshëm, etj. Ne kemi vecuar 5 histori të pazakonta dhe disi të pabesueshme por të varteta na lidhje me macet.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA5. Macoku i cila ka telefonuar emergjencen

 

Na vitin 2006, ka ndodhur dicka qa ndoshta edhe nuk mund ta besohet. Gari Rozenhein nga Ohajo, ka parjetuar atak në zemër, dhe kur ndihma e shpejtë ka arritur në adresën e tij, në dysheme e kanë parë macokun e tij Tomin, të shtrirë afër telefonit. Duke pasur parasysh se Gari nuk ka telefonuar, kjo meritë i mbetet Tomit.

Supozohet se ai (macoku)rastësisht e ka shtypur  butonin(dial speed) pasi që telefoni qëndronte gjithmonë në dysheme. Rezenhain e mori macokun tre vjet më herët për  ti ndihmuar atij në ulje të presionit të gjakut. Ai e ka trajnuar macokun Tomi sit ë tëlëfononte emergjencën( 911) por asnjëherë nuk e ka kuptuar nëse macoku e ka mësuar  atë dhe nëse ai ka ditur nëse Tomi I kuptonte këto leksione.

Por si duket në përfundim del që ai e paska kuptuar shumë mirë mësimin.

 

mace vjedh4. Macja-hajdute

 

Pavarësisht ndonjëherë natyrës se tyre djallëzore, macet zakonisht nuk vjedhin  asgjë që është e  pangrënshme.

Kjo është historia e maces Dusty nga San Mateo, California, një histori që duket mjaft e pazakontë. Dusty rregullisht ka vizituar shtëpinë fqinjit dhe ka vjedhur prej tij më shumë se 600 artikuj.

Pronari i maces të gjitha sendet e vjedhura i ka vendosur në një kuti (saktësisht dy kuti) me mbishkrimin “Sende të humbura dhe të gjetura”,  duke bërë të mundur në këtë mënyrë që fqinjëve të mund tu  kthehen sendet e tyre të zhdukura. Objektet ishin nga më të ndryshmet,  njëherë vodhi dhe një komplet bikini dypjesësh nga shtëpia e fqinjit.

Pronarët  bashkoheshin shpejt me sendet e tyre të humbura, pasi që të gjithë kanë qënë të njoftuar dhe të mësuar me vesin e kleptomanisë nga Dasty . Fqinjët nuk janë shqetësuar për humbjen e gjërave sepse e kanë ditur saktësisht se ku kanë mundur ti gjejnë të gjitha gjërat e humbura, po ashtu edhe bikinit.

 

mace dhe bebe3. Macja e cila ka shpëtuar beben

 

Në prill të 2006, në Keln, një mace filloi të mjaullisë aq shumë sa që zgjoi të gjithë fqinjët të cilët ishin në gjumë të thellë. Kur kanë dalë nga shtëpitë, kanë parë që macja qëndronte pranë një fëmije të braktisur e cila sigurisht nëse nuk do të ishte gjendur në kohë, nuk do të mund të mbijetonte deri ne mëngjes në temperaturat të cilat ate natë ishin nën 0 gradë.  Për fat të mire, bebja u shpëtua, por nena nuk iu gjet asnjëherë.

 

mace lufton pitbull2.Nje mace qe ka sulmuar qentë e rracës Pit Bull

 

Në vitin 2010, një grua 97 vjecare, duke punuar në kopshtin e saj ne Micigan, është sulmuar nga një grup Pit Bullash. Kafshimet kishin fillur, dhe plaka asnjëherë nuk do ti kishte shpetuar sulmit, nëse macja e saj e quajtur Tiger, nuk do të kishte kërcyer për shpëtim..

Tigri ka kërcyer në mes të grupit dhe nga kjo iu ka terhequr vëmendjen nga sulmi mbi pronaren e vet, e cila ka mundur që të largohet brenda në shtepi. Duke pas parasysh se macja ishte e rrethuar nga Pit Bullet, askush nuk kishte pritur se do të mund të kthehej e gjallë, dhe aq më pak e pa lënduar.

Me fund macja u kthyë dhe asaj nuk i ka munguar as edhe nje qime nga koka dhe deri tek bishti.

 

mace shpeton gruan1.Macja që e shpëtoi pronaren që në ditën e parë të adoptimit.

 

Në ditën kur adoptoi dy mace në Shkurt të vitit 2012, Ajmi Jan, ra në kome diabetike. Njëra nga macet, e quajtur Puding u mundua që ta zgjojë pronaren, se pari me mjaullima, e pastaj me prekje të fytyrës. Kur pa që asgjë nuk i “ndezi’, macja shkoi tek i biri i pronares dhe e zgjoi atë për të thirrur ndihmën e parë.

 

Artikulli u përgatit nga doktori Dardan Pozhegu, DMV

Nuk lejohet ripublikimi I këtij artikulli pa lejën e autorit ose redaksisë!


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: