Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » TELEGRAF » Shpendi më i shpejtë

Shpendi më i shpejtë

fajkua1. Skifteri Peregrine ( Falco peregrinus) , i njohur ndryshe dhe me emrin Peregrine. Ky grabitqar është i njohur për shejtësinë e tij që mund të arrijë deri 322 km/ orë në momentin e gjuetisë(në pikiatë), duke qënë kështu mbreti i shpejtësisë në të gjithë mbretërinë e kafshëve. Sipas një emisjoni të realizuar nga National Geographic, shpejtësia maksimale që mund të arrihet prej këtij skifteri është regjistruar 389 km/orë

fajkua3

fajkua2

  1. 22. Gushëbardha bisht gjilpërë (Hirundapus) e njohur ndryshe dhe me emrin “Shpinë përbaltura” është një zog tepër i shpejtë. Megjithëse radhitet në vendin e dytë , është zogu më i shpejtë që duke përplasur krahët mund të fluturojë me një shpejtësi që arrin 170 km/orë. Eshtë një zog që jeton pothuajse gjithë kohën në ajër, dhe nëse nuk e ka të nevojshme nuk ulet kurrë në mënyrë vullnetare në tokë, jeton me insektet që kap me sqep duke fluturuar.

1

  1. frigata3. Zogjte Frigate, sic shihet dhe nga emri, janë zogj që jetojnë në oqeane dhe kanë emra të ndryshëm; Zogu Piratëve, Zogu i Njeriut të Detit, etj. Vijnë nga familja Fregatidae dhe janë 5 specie të ndryshme të dala nga kjo gjini. Por ajo që duam të sjellim sot për ju, rreth këtyre zogjëve është shpejtësia e madhe që mund të fluturojnë, duke arritur shpejtësinë 153 km/ orë. Jo pak për një zog realitivisht jo të vogël në trup, apo jo?frigata3kraheshpejta4. Rosa e familjes Plectropterus gambensis, është radhitur shpendi i katërt për shpejtësinë që mund të arrijë një shpend gjatë fluturimit. Kjo lloj rose jeton në disa zona të Afrikës. Ka një gjatësi trupore prej 75-15 cm dhe një peshë mesatare prej 4-6.8 kg. Ky zog, është zogu më i shpejtë nga familjet e ”rosave” duke arritur një shpejtësi prej 142 km/orë.kraheshpejta2kraheshpejta3merganser5. Në vendin e pestë do të radhitet sërisht një rosë, por kjo është një rosë zhytëse dhe jeton në vende me ujëra të ëmbla. Ajo quhet rosa Merganser ( Mergus serrator) por njihet me emra të ndryshëm pasi gjendet në shumë vende si; Amerika e Veriut, Groenlanda, Europe dhe Azi. Në fluturim kjo rosë mund të arrijë një shpejtësi prej 129.07 km/ orë.merganser3merganser2

Burimi informacioni: Wikipedia.org

Nuk lejohet ripublikimi i këtin informacioni pa lejën e redaksisë.

Në rast referimi duhete të përdoret linku përkatës nga veterineret.com


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: