Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » TELEGRAF » Ushqime të dëmshme për qen dhe mace “Chinese jerky treats”

Ushqime të dëmshme për qen dhe mace “Chinese jerky treats”

Chinese jerky treats

Nga zyrat Federale Departamenti i Kafsheve ne Amerike(FDA) vjen njoftimi se produktet e njohura me emrin “Chinese jerky treats ” , jane pergjegjes per 3600 qen dhe mace te semura rende, si dhe afersisht 600 vdekje tek kafshet e shoqerimit. Qe prej janarit kane vdekur 500 qen dhe 9 mace nga perdorimi i ketyre produkteve. Megjithese jane kryer me shume se 1000 teste dhe jane vizituar dhe kontrolluar fabrikat e prodhimit, FDA-ja vazhdon te mos kete njohuri te plote rreth shkaktarit kryesor per semundjet e shfaqura tek kafshet qe e kane konsumuar kete produkt. Produkti prodhohet ne Kine dhe ka ne perberje mish te thate prej pule, rose si dhe patate. Deri me sot jane kryer testime rreth materialit qe perdoret per te thare mishin dhe nuk eshte gjetur asnje ndotje apo shkaktar- ka thene ne nje konfereve per shtyp nen/drejtori i Qendres se Mjeksise Veterinare Dr Hartogensis.

Keto produkte u futun ne qarkullim qe nga Janari i vitit 2007, duke u kthyer keshtu ne nje produkt mjaft popullor dhe i kerkuar ne Amerike, c’ka shtyu prodhuesit e tij te shtonin ne maksimum prodhimin e tij. Ne Amerike ka filluar terheqja e produktit nga shitjet, bllokimi i tyre, deri ne perfundim te rezultatit te sakte te testimeve. Dyshohet se prodhuesit do te perdorin shtete te tjera qe te qarkullojme sasine e madhe qe kane prodhuar.
Forumi Mjekesia Veterinare Shqiptare, ju lutet te jeni te kujdeseshem ne gjithcka qe blini per qenin apo macen tuaj, eshte e keshillueshme qe para se te filloni perdorimin e tyre, konsultuheni me nje mjek veteriner, apo akoma me mire ti prodhoni vete ato 🙂

Nese ne internet kerkoni “Chinese jerky treats ” do te gjeni info te plota, si dhe pamjet e shumta te kutive dhe qeseve te produktit
Burimi informacionit: The time http://newsfeed.time.com/2013/10/23/the-fda-has-no-idea-why-jerky-treats-are-killing-hundreds-of-dogs/

 ME POSHTE GJENDEN DISA PREJ FOTOVE TE KETYRE PRODUKTEVE:

dogs treat

dog treats3 dog treats4 dog treats5 dog trreats 4 dogs treat2


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: