Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » TELEGRAF » Të shohësh botën me sytë e një maceje.

Të shohësh botën me sytë e një maceje.

A e keni menduar ndonjëherë sesi mund të jetë shikimi në sytë e kafshëve?
Një fotograf krijoi disa foto me anen e një filtëri në kameran e tij për të sjellë pikërisht tek ne idenë sesi duket bota në sytë e një maceje.
Fotot janë ilustruese, të ndara në 2 pjesë, pjesa sesi ne e shohim ambjentin dhe pjesa sesi një mace e sheh atë.
Imazhet janë krijuar bazuar tek të dhënat që kemi nga studime të ndryshme: Macet kanë një fushëpamje prej një këndi 200 gradësh. Kurse ne, njerëzit shohim me një kënd 180 gradë.
Qartësia e pamjes tek macet është më e dobët sesa e jona, dhe aftësia e tyre për të dalluar ngjyrat akoma më keq.
Por vizioni i tyre natën është rreth 6 dhe 8 herë më mirë sesa i joni.

@veterineret/telegraf

Kjo paraqitje diapozitivash lyp JavaScript.


Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: