Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » Pyesni Mjekun Veteriner » Shpesh na pyesin; Doktor…?

Shpesh na pyesin; Doktor…?

Mire se vini tek veterineri

Nuk lejohet ripublikimi i këtij materiali pa lejën e redaksisë . Ripublikimi i këtij materiali pjesërisht apo i plotë është i ndaluar të botohet pa lejen e marrë nga redaksia e revistës”Veterinerët”.

Ju lutemi në çdo rast citimi apo reference nga ky tekst, shënoni linkun përkatës në veterineret.com

_________________________________________________________________________

Kur është periudha më e mirë që ti ndaj këlyshët nga e mamaja e tyre ?

Nëse gjithcka ecën mirë dhe nëna është e shëndetshme dhe pa probleme , ideale është që këlyshët të ndahen nga nëna e tyre rreth moshës 6-8 javëshe. Zakonisht këlyshët e vegjël fillojnë dhe hanë ushqim që në moshën 5-6 javëshe , sigurisht kjo do të kryhet duke alternuar mes të ushqyerit me ushqime të gatëshme për këlyshë të kësaj moshe, si dhe të mund të vazhdojnë të pijnë nga nëna e tyre qumështin që është aq shume i nevojshëm për ta. Një arsye tjetër përse ne rekomandojmë këtë moshë është se këlyshët e vegjël marrin disa mësime bazë nga nëna dhe motërat dhe vëllezërit e tyre, si përshembull sjellja e dominimit mbajtja pastër e ambjentit etj.

Gjithashtu preferohet që të mos shkëputen menjëherë nga nëna e tyre pasi prodhimi i qumështit tek ajo duhet te ngadalësohet nromalisht drejt përtharjes finale.

Ju rekomandojmë ta coni këlyshin tuaj tek një mjek veteriner për të parë nëse është i gatshëm që të shkëputet plotësisht nga nëna e tij.

——————————————————————————————————————————————————————

Sa dhëmbë ka qeni im?

dhembet e qumeshtit tek qeniNë fillimet e tij qeni ( këlyshi) ka 28 dhëmbë të vegjël ( por të mprehtë )

që quhen dhëmbët e qumështit,

dhembet tek qeniPas disa muajsh kur qeni është rreth 6 muajsh dhëmbët e qumështit janë ndërruar me dhëmbët e përhershëm dhe qeni ka në gojën e tij/saj plot 42 dhëmbë.

mace dhembeSa dhëmbë ka macja/macoku im ?

Kotelet e vogla kanë në gojën e tyre 26 dhëmbë qumështi të cilat ndërrohen po ashtu përafërsisht në moshën 6 muajshe dhe macja e rritur do të ketë plot 30 dhëmbë të përhershëm.

Nuk lejohet ripublikimi i këtij materiali pa lejën e redaksisë . Ripublikimi i këtij materiali pjesërisht apo i plotë është i ndaluar të botohet pa lejen e marrë nga redaksia e revistës”Veterinerët”.

Ju lutemi në çdo rast citimi apo reference nga ky tekst, shënoni linkun përkatës në veterineret.com

Advertisements

Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: