Revista Mjekësia Veterinare Shqiptare

Hyrje » Për dashamirësit dhe pronarët » Pyesni Mjekun Veteriner

Pyesni Mjekun Veteriner

Në këtë rubrikë do të zgjedhim t’ju përgjigjemi  disa prej pyetje që pronarët dhe dashamirësit e kafshëve na i bëjnë me shpesh.

Na shkruani në adresën tonë të email : veterineret@ yahoo. com

Ju lutemi në rastet emergjente drejtohuni menjëherë tek klinika veterinare ku kafsha juaj është pacient/e për një ndihmë të menjëhershme .


37 Komente

 1. kam nje qen te races chihuahua pincher dhe ka zene parazit nuk di cfare ti bej qe ti ikin.kam blere ne veterineri ne ilac qe hidhet ne uje dhe i aplikohet qenit ne lekur .por doja nje mendim nga ju.

 2. Kastriot Peci thotë:

  Mfalni kisha mujte me dite deri ne qfare moshe qeni femer ( shtatezene) mund ti mbaje kelyshet, pyetja eshte per vjetersin ?

 3. Olt J Ana thotë:

  pershendetje!
  kam nje qenushe Norfolk Terrier, eshte 1 vjec! para ca kohesh vura re se lekura e saj tek pjesa e barkut, tek kembet dhe krahet po ndryshonte nga ngjyre e bardhe ne roze dhe ngjyre pink! mendova se ishte pjese e rritjes se saj, mendova se ishte e natyrshme! para ca ditesh, po e shihja me vemendje qe kruhej dhe lepihej shume. mendova mos kishte zene parazit dhe e kontrollova. vura re se ngjyra e lekures kishte ndryshuar shume, nga pink ka kaluar ne te zeze. kur e sheh me vemenjde lekuren e ka dhe pak si te rrudhur dhe te thate saqe duket sikur ka zene zbokth. pash gjithandej ne net dhe diku lexova se eshte hiperpegmentin nga tiroidja, diku lexova se mund te jete ndo1 infeksion lekure ose alergji. ju lutem me ktheni nje pergjigje. gjithesi un do e coj njeher tek veterineri.

  • Pershendetje!
   Pergjigja vjen nga Doktor Atalvin Zhiva:
   Problemi qe ju pershkruani ka lidhje me ndryshimin e ngjyres se qimeve dhe lekures e cila ashtu sic dhe ju e keni permendur quhet hiperpigment i lekures. Nisur nga mosha e re e qenushes suaj une nuk dyshoj per probleme te tiroideve, por gjithsesi kete me siguri mund ta thone vetem analizat e gjakut. Tek qeni juaj dyshoj se vjen si pasoje e peshtymes (saliva e gojes) se saj nga lepirja e vazhdueshme qe ajo ben. Qenushja juaj lepihet (apo kruhet) per arsye te ndryshme; duke filluar qe nga parazitet e jashtem (pleshtat), apo alergjite e ndryshme (sezonale etj). Per te ndaluar vazhdimin e problemit, fillimisht gjendet dhe elminohet shkaku kryesor. Shpesh here nese qeni apo macja, sillen me vonese tek ne, ne klinike, ne mund te hasim dhe nje infeksion te lekures e cila duhet trajtuar po ashtu.
   Une do ju sugjeroj ta coni tek Mjeku Veteriner per te bere nje egzaminim te plote, te gjendet shkaku dhe ti jepen trajtimet e duhura.
   I uroj qenushes suaj sherim te shpejte.
   Nga Dr A.Zhiva

   Po ashtu ju ftojme te lexoni artikullin : Alergjite : https://veterineret.com/per-dashamiresit-dhe-pronaret/alergjite/

 4. Kejsi Kejshi thotë:

  prsh kam nje mace ne shtepi dhe shume njerez me thon qe te mos hedh shume zemer pasi mund te ngel pa fmije eshte e vertete ????/

 5. Dritro Rahmani thotë:

  kam nje qen pikinez nuk leh fare as nuk loz vetem ri nje vend afrohet vetem kur duhet ta ushqej qfar te bej

  • Pershendetje! Ju nuk na keni pershkruar as moshen e qenit dhe as sesa kohe ka qe ky qen eshte ne shtepine tuaj. Ai mund te jete i frikesuar nese : per te eshte krejtesisht nje ambjent i ri, i panjohur, sapo eshte shkeptur nga nena dhe motrat dhe vellezeerit e tjere. Nese ky problem eshte vetem nga frika, me kalimin e kohes, duke i ndenjur paksa ngrohte dhe duke shpenzuar dicka kohe me te do te sigurisht do te kaloje me kalimin e disa diteve. Por qe te sigurohemi se nuk eshte nje problem shendetesor ju keshillojme ta coni qenin tuaj per nje egzaminim tek Mjeku Veteriner. Ne kete menyre do te merni nje pergjigje me te plote dhe te sakte.

 6. Markel Begolli thotë:

  pershendetje kam nje mace 8 miajsh dhe ka 2 dit qe me vjell po jo kur ha ushqim dua te di shkakun pse…..

  • Pershendetje. Arsyet mund te jene te ndryshme, shkaku mund te jete qe nga : helmim, ushqim i prishur, vjellja e topave te qimeve, probleme me urinimin,(bllokim), nje tumor ne organet e brendeshme, parazite te brendeshem, etj etj etj. Menyra me e mire per te gjetur shkakun e vertete te gjithe ketyre dyshimeve qe ne kemi eshte ta coni tek mjeku veteriner per ezgaminim dhe trajtim te metejshem.
   Nese macja vjell me shume se 3-4 here ne 24 ore, atehere futet tek emergjencat dhe cdo humbje kohe eshte me pasoja.

 7. Lindita Bushati thotë:

  pershendetje. kam nje macok 1 vjec e gjysem nga ana e shendetit eshte per marshalla i vetmi shqetesim qe kame per macokun eshte se ne cdo cep te mureve apo te komove me urinon me falni per gjuhen qe flase por duhet tu a theme eshte sikur leshon spruco, se urinimin e bene ne vendin e duhur kur i vjen Faleminderit per mirkuptimin shpresoj nje pergjigje.

 8. pershendetje kam nje qen te races chihuahua pincher 8 muajshe femer dhe po ben rreth nje muaj e gjesem shtatezen por jam ca ne marak se me thojn qe pa u ber qeni nje vjece ne shum raste ngordh kjo eshte me e vockel eshte her e par kjo rac vertet e ka ket gje te lutem kthem prgjigje flm

 9. pershendetje kam nje qen te races chihuahua pincher dhe eshte 8 muashe dhe ka nje muaj e pak shtatezen kam degjuar se ne ket mosh nuk e perballojn dot dhe ngordhin eshte e vertet kjo ?

  • Pershendetje. Nuk besoj se ka dicka te bazuar ne studim ne kete thashethem qe keni degjuar. Gjithsesi per hir te se vertetes mosha 8 muajshe eshte shume e re per nje qenushe te rracave te vogla qe te linde kelyshe. Gjithsesi nese keni kujdesin veterinar ne vazhdimesi shpresojme se gjithcka do te kaloje pa probleme per qenushen tuaj.

 10. Inel Sk thotë:

  Pershendetje.Ne rast kur nje qen e perplas makina dhe i demton nje nga kembet cfare mund te bej une per tja kuruar kemben? Sqaroj qe qeni nuk esht qeni shtepiak,eshte qen rruge dhe po ashtu i ka ikur deshira per te ngrene.Ju lutem me ndihmoni me nje pergjigje

  • Pershendetje! Kerkojme falje per vonesen ne pergjgije. Shpresojme se eshte me mire qeni qe ka pesuar aksidentin me makine. Problemi kryesor qendron se duhet te gjendet se ne c’fare shkalle eshte demtimi dhe kjo mundet te kryhet vetem nga vizita tek Mjeku Veteriner. Ne varesi te llojit te demtimit nga aksidenti kerkohet dhe perkujdesja ndaj qenit te aksidentuar. Nese qeni ka thyerje kerkohet me cdo kusht te behet nderhyrja e duhur per thyerjet, nese ka vetem demtime te muskujve, kjo eshte dicka me e lehte dhe mund te kerkoje vetem disa dite pushim si dhe medikamente kunder dhimbjeve dhe pas pak kohe do te kaloje pa lene pasoja, etj etj Me pas Veterineri do te kaloje ne fazen e dyte qe eshte trajtimi dhe kujdesi qe duhet te kete qeni. Eshte shume problematike kur keto aksidente ndodhin me qen pa pronare pasi terapia pas aksidentit kerkon vertet perkushtim dhe kujdes qe gjendja te permisohet sa me shpejt. Na shkruani nese e keni cuar (apo patet mundesi) per nje vizite tek Mjeku Veteriner si dhe mendimin e kolegut rreth shkalles se demtimit. Ju shprehim mirenjohjen tone per kujdesin qe po tregoni per qente e pastrehe!

 11. Lendita Lajqi thotë:

  pershendetje kam me nje kelysh 2 muajsh haski qe 2 dit nuk osht mir ka te vjellura po ashtu bashk me diarre.. eshte i lodhur vetem fle .nuk di qfar te bej te lutem me ndimoni

  • Pershendetje Lindita. Qenushi jot ka nevoje per te shkuar tek Mjeku Veteriner menjehere pa humbur kohe. Eshte e veshtire ta themi se kush mund te jete problemi, por ne kelyshe te kesaj moshe ne shqetesohemi per semundjet si Parvoviroza e cila eshte shume e rende dhe me pasoja nese nuk trajtohet ne kohe. Duket se qeni jot eshte i dehidratuar gjithashtu (per shkak te vjelljeve dhe diarrese) prandaj mos humbni kohe. Shpresojme se do te sherohet se shpejti. Lexoni dicka me shume rreth semundjes se Parvovirozes ne: https://veterineret.com/per-dashamiresit-dhe-pronaret/parvoviroza-e-qenit-informacion-i-pergjithshem/

   • gentijan2021 thotë:

    Kam nje lepur femer 9 muajsh,ka demtuar shtyllen vertebrale,( kete ma tha veterineri)
    Kembet e pasme vetem I terheq..
    Kur e pickon tek kembet I leviz kembet…dhe per te dale ne tualet del vete..edhe ushim han jo di me pare por han.
    Veterineri I dha nje antiflamatory dhe me tha qe nqs nuk ka permisim brenda javes me mire ta ve ne gjume…
    Nje opinion te dyte desha te lutem?
    A eshte vetem 1 jave mjaftueshem?

   • Fatkeqesisht nese diagnoza eshte e vertete; frakture apo demtim i shtylles kurrizore, e ardhmja e lepurushes suaj nuk eshte me nje prognoze te mire. Ne raste te tilla shpresen ta jep vetem nderhyrja kirurgjikale (operacion) per riparimin e rruazave te demtuara, qe per hir te se vertetes eshte nej nderhyrje e veshtire dhe qe mund te mos perfundoje me sukses. Perdorimi i medikamenteve te dhimbjeve eshte nje zgjidhje e duhur por afat shkurter pasi nuk do te ndryshoje gjendjen e lepurushes. Na vjen keq qe nuk mund te ndihmojme me shume.

 12. Olger Eri thotë:

  me fal kam nje qen po calone po cadare ti bej

 13. LeoJWonderchilld mazreku thotë:

  Kam nje problem.me.kelyshin tim kangal ai ka veten dy muaj dhe kembet e tij te para fillojn te deformohen kam.shum nevoj per ndihme cila eshte semundja e tij dhe a do mund ti drejtohen kembet

  • Pershendetje. Me keto qe na keni shkruar mendojme se kemi te bejme me Deformimi karpal tek këlyshët .Deformimi karpal tek këlyshët që kanë një zhvillim të shpejtë, është një problem i zakonshëm tek rracat me trup mesatar dhe rracat trupmëdha. Kjo gjëndje njihet me emra të ndryshëm si: hiperextension karpal, deformim karpal, sindroma e lirimit karpal etj. Kjo sindromë përfshin deformimet karpale të shoqëruar me deformim të ekstremiteteve të para tek këlyshët. Këlyshët e prekur janë shumica të moshave të vogla, 6 deri 12 javësh, por, megjithëse më rrallë, nuk perjashtohen dhe rastet prezent të këlyshëve më të rritur si psh të moshës 7 muajshe. Qe ta kuptoni me mire problemin qe po ju pershkruajme po ju dergojme nje artikull ku sqarohet me imtesi si dhe po ashtu mund te gjeni keshilla sesi duhet te veproni. Ja dhe link i artikullit: https://veterineret.com/per-veterineret/kafshet-e-shoqerimit/deformimikarpal/

 14. toni bushi thotë:

  Pershendetje,
  Kam nje qen te rraces bichon-maltez dhe eshte 1 vjec. Qe mbasi u mesua ti beje nevojat e veta personale ne vendin e vet qe i kam caktuar ne ballkon (qe rreth moshes 5 muajsh), ka nja 1 jave qe ka filluar ti bej nevojat e veta neper krevate, por gjithashtu i ben dhe ne vendin e vet te caktuar. Kshu han dhe loz si perhere. Doja tju pyesja se kjo gje ndoshta eshte ndonje crregullim si pasoje se nuk eshte i kastruar dhe nuk e kontrollon dot veten? Ju lutem me ndihmoni me nje pergjigje. Faleminderit

  • Pershendetje. Arsyet e jashteqitjes apo urinimit ne vende jo normale per kafshet (qenin apo macen) mund te jene disa. Keto arsye mund te jene te karakterit emocional (sjellje) apo per arsye mjekesore. Ka raste kur qeni vepron ne kete menyre per te shenuar sa me shume zonen ku jeton si nje zone te kontrolluar nga ai (vendet ku qente kryejne jashteqitjen konsiderohen “safe zone” pra zona te sigurta dhe te parrezikshme) po ashtu sic permendem me lart, keto sjellje mund te jene dhe si pasoje e problemeve shendetesore. Psh qente qe kane prezence parazitesh te brendshem (krimba zorresh) veprojne ne kete menyre. Veprimi me i drejte do te jete ta coni tek nje Mjek Veteriner dhe te siguroheni se nuk ka asnje shkak medikal qe te kryeje keto veprime. Vetem pas vizites tek Veterineri mund te perqendroheni tek Sjellja dhe si duhet te veproni per ti larguar kete “zakon” te ri. Shpresojme se ju kemi ndihmuar disi per tju krujuar nje ide rreth ketij problemi.

 15. Humor-2018 TV thotë:

  Pershendetje kam nje kelysh 5 muajsh kangall i kan pikur dhembet e qumshtit a ka mundsi ti dalen dhemb te ri

 16. Daena Lani thotë:

  Pershendetje
  Kam nje kotele te vogel por me duket se dje eshte keputur ne mes sepse i terheq kembet zvarre dhe si ndjen fare
  Ka ndonje mundesi te kete ndonje smundje? Dhe barku ka filluar ti fryhet se nuk urinon.

 17. Humor-2018 TV thotë:

  Pershendetje kam nje klysh 10 mujsh dhe i kam bler hapa kalcium d3+ dhe te me tregoni sa hapa ti jap ne ditë

 18. Pershendetje. Na shkruan peshen e kelyshit si dhe dozat e tabletave ( sa mg)? Gjithsesi kjo eshte nje pyetje qe shume mire mund ta pyesni dhe Mjekun Veteriner ku keni cuar kelyshin per vizite dhe vaksinim.

  • Humor-2018 TV thotë:

   Pesha e klyshit 50 kg kalciumat jan d3+

   • Ju keshilluam te flisni me Veterinerin pasi pergjigja nuk eshte aq e thjeshte. Nese qeni eshte ne ushqim per qen atehere duhet te kemi parasysh se ushqimet per qen (aq me shume ushqimet per kelyshe) kane kalcium ne perberjen e tyre prandaj shpesh here suplementet e kacliumit nuk jane te nevojshem tek kelyshet, te kemi parasysh se kalciumi mund te shkaktoje dhe probleme tek kelyshat nese ndodhet me shumice ne trupin e kelysheve. Per te percaktuar dozen e kalciumit Veterineri duhet te dije : rracen e qenit, moshen, peshen si dhe ajo cka eshte me e rendesishme kontrollin fizik te kelyshit. Perfundimisht dozat e kalciumit variojne tek kelyshe te ndryshem prandaj nuk mund te jepen dhe rekomandohen thjesht nepermjet internetit.

Na shkruani

Ju lutemi, bëni hyrjen me një nga këto metoda që të postoni komentin tuaj:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: